یک وب‌سایت مطلوب چه وب‌سایتی است؟

اهمیت یک وب‌سایت اینترنتی بر رشد و بهبود کسب و کارهای مختلف اعم از تجارت‌های الکترونیک و حتی تجارت‌های غیر الکترونیک امروزه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اما مسلماً صرف وجود یک سایت به خودی خود و بدون رعایت برخی از اصول نمی‌تواند تأثیر چندانی بر بهبود کسب و کار داشته باشد. یک سایت وقتی بر کسب و کار شما مؤثر است که پارامترهایی را به عنوان یک سایت کارآمد در خود داشته باشد. در ادامه به معرفی برخی از این پارامترها خواهیم پرداخت.

ظاهر وب‌سایت

اولین چیزی که در ورود به یک وب‌سایت توجه کاربر را به خودش جلب می‌کند، طراحی و ظاهر وب‌سایت است. کاربران ترجیح می‌دهند مطالب مورد نیاز خود را از وب‌سایت‌هایی استخراج کنند که ظاهر آن وب‌سایت‌ها حس خوبی به آنان القاء می‌کند. وب‌سایتی که ظاهر مناسبی ندارد نمی‌تواند کاربر را برای مدت زمان زیادی در خود نگه‌دارد و این امر علاوه بر کاهش عملکرد مفید وب‌سایت، باعث بروز اشکالاتی همچون افت رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو خواهد شد.

طراحی خوب علاوه بر رعایت اصول روز طراحی دنیا لازم است که واکنش‌گرا باشد. امروزه درصد بسیاری از کاربران اینترنتی مرور صفحات وب را توسط ابزارهای مختلفی از جمله تبلت و گوشی همراه انجام می‌دهند. طراحی ریسپانسیو شکل صحیحی از ظاهر وب‌سایت در دستگاه‌های مختلف از جمله رایانه‌های شخصی، تبلت‌ها، گوشی‌های موبایل و … به نمایش می‌گذارد. اگر طراحی ریسپانسیو نباشد، نمایش سایت در برخی ابزارها به درستی انجام نمی‌شود و همین امر باعث می‌شود کاربر رغبتی به گذراندن زمان خود در وب‌سایت شما نداشته باشد. این امر نیز علاوه بر تأثیر منفی بر روی عملکرد وب‌سایت، باعث کاهش رتبه سایت در موتورهای جستجو خواهد شد.

در بخش ظاهر وب‌سایت بحث دیگری با عنوان تجربه کاربری مطرح می‌شود. منظور از تجربه کاربری به طور خیلی خلاصه احساسی است که از نمایش یک وب‌سایت به کاربر القاء می‌شود. این تجربه بستگی به مواردی همچون نحوه چینش عناصر یک وب‌سایت، استفاده از آیکن‌ها و تصاویر خاص و … در ساخت سایت دارد. در حقیقت UI و UX دو ملاک وابسته به یکدیگر در طراحی وب‌سایت می‌باشند که هر دو به طور موازی می‌بایست توسط طراح وب‌سایت به درستی پیشروی کنند تا نمایش یک وب‌سایت را به بهترین شکل ممکن برای بازدیدکنندگان آن فراهم کنند.

وب رمز با تجربه چند ساله در زمینه طراحی وب‌سایت و بهره‌گیری از متخصصین ماهر، طراحی وب‌سایت شما را به بهترین شکل ممکن و رعایت اصول و استانداردهای طراحی وب انجام خواهد داد.

امنیت

بحث امنیت نیز یکی از موارد گسترده و بسیار حائز اهمیت یک وب‌سایت می‌باشد. ممکن است تمامی فاکتورهای یک وب‌سایت مناسب را در ایجاد وب‌سایت خود لحاظ کرده باشید، حتی مدتی هم بر روی وب‌سایت فعالیت کنید و به نتایج مناسبی دست یابید، اما اگر امنیت وبسایتتان مناسب نباشد هر لحظه امکان بروز اختلال در وب‌سایت و به هدر رفتن تمامی زحماتتان باشد. از همین رو لازم است که فاکتورهای امنیتی هرچه بیشتر از ابتدای ایجاد یک وب‌سایت مد نظر قرار گرفته و اعمال شوند.

محتوا

 

مسلماً دلیل اصلی راه‌اندازی یک وب‌سایت هدایت کاربرانی به وب‌سایت می‌باشد که به دنبال محتوای مورد نظرشان هستند. طبعا تولید محتوا منحصر به فرد، مفید، خلاقانه و جذاب است. کپی محتوا از وب‌سایت‌های دیگر علاوه بر اینکه رضایت کاربران را جلب نمی‌کند، به عنوان یک عامل منفی نیز در رتبه‌دهی موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شود.

لازم است که بروزرسانی محتوای وب‌سایت به صورت منظم طی بازه‌های زمانی مشخص انجام شود. پویایی یکی از دلایل موفقیت وب‌سایت شما می‌تواند باشد.

سرعت لود

این فاکتور نیز در کارآمدی وب‌سایت بسیار بسیار اهمیت دارد. کاربران تمایل دارند سایت مورد نظرشان ظرف کمتر از 5 ثانیه بارگزاری شود. اگر بیش از این به طول بینجامد حتی ممکن است کاربر از تماشای وب‌سایت شما منصرف شود و هرچقدر هم ظاهر و مطالب وب‌سایت مورد پسند کاربر باشد، باز هم تفاوتی حاصل نخواهد شد.

آپتایم

یکی از دلایل راه‌اندازی وب‌سایت این است که به صورت حضوری نمی‌توان در تمامی ساعات شبانه‌روز و هفت روز هفته با کاربر در ارتباط بود. اما وب‌سایت این قابلیت را فراهم می‌کند تا بدون محدودیت مکانی و زمانی بتوانید با کاربران خود در ارتباط باشید. منظور از آپتایم زمانی است که سایت شما بر روی اینترنت برای همه در دسترس است. یک سایت خوب آپتایمی نزدیک به صد در صد دارد. یک لحظه در دسترس نبودن وب‌سایت شما می‌تواند به اندازه از دست دادن چندین مشتری به ضرر شما تمام شود.

سئو

منظور از سئو سایت، بهینه‌سازی یک وب‎سایت برای موتورهای جستجو می‌باشد. بهنیه‌سازی یک وب‌سایت برای موتورهای جستجو یک سرمایه‌گذاری کم‌هزینه و و بسیار پربازخورد می‌باشد. عوامل زیادی در بهبود سئوی یک وب‌سایت تاثیرگذارند. تمامی موارد گفته شده نیز در صورت صحت عملکرد می‌توانند باعث بهبود سئوی وب‌سایت شوند. از بین عوامل ذکر شده محتوا، آپتایم و سرعت لود سایت، بسیار بر سئو تاثیرگذارند.

قرارگرفتن کلمه کلیدی سایت شما در صفحه اول موتورهای جستجو موفقیت وب‌سایت شما را تضمین می‌کند.

هاستینگ مناسب

منظور از هاستینگ فضایی است که اطلاعات وب‌سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرد. اگر امنیت، سرعت لود سایت و آپتایم مناسب می‌خواهید باید یک هاستینگ خوب را برای راه‌اندازی وبسایت خود انتخاب کنید. یک هاستینگ خوب علاوه بر برقراری موارد مذکور برای شما، پشتیبانی مناسبی نیز ار سرویس میزبانی شما خواهد داشت. رفع مشکلات احتمالی مربوط به سرور جزء وظایف شرکت ارائه‌دهنده هاستینگ بوده و در صورتی که پشتیبانی مناسبی از سرویس شما انجام شود، مشکلات احتمالی علاوه بر این که به حداقل می‌رسند، به سرعت نیز قابل رفع می‌باشند.

تمام موارد فوق ویژگی یک وب سایت خوب است به طوری که تاثیر بسزایی برای کسب و کار شماخواهد داشت. هرکدام از این موارد در توسعه و رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد. به عنوان مثلا اگر سایتی طراحی کردید اما تجربه کاربری خوبی نداشته باشد به طور حتم بازدیدکنندگان سایت خود را از دست خواهید داد. بدین صورت تنها راه‌اندازی یک سایت کافی نیست و باید در کنار طراحی سایت موارد دیگر را رعایت کنیم تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.