چگونه یک مقاله‌ی خوب برای وب‌سایت بنویسیم؟

مقاله نویسی برای سایت روشی مرسوم برای انتقال تجربیات، ارائه آموزش اینترنتی، معرفی خدمات و محصولات است. اما واقعیت این است که نگارش هر نوع مقاله‌ای برای کاربران جذاب نیست و حتی ممکن است طریقه‌ی نوشتن مقاله‌ باعث شود نظر عکس روی کاربر بگذارد و کابر را از هدفی که دارید دور کند. بنابراین باید بیاموزیم که چگونه یک مقاله خوب بنویسیم.

در این مقاله قصد داریم نکات مهمی را از طریقه‌ی نوشتن مقاله بیان کنیم که رعایت آنها بی شک در افزایش بازدید و جلب نظر کاربر موثر است.

اصول مقاله نویسی برای وب‌سایت.

در ادامه ۸ تکنیک طلایی برای اثر بخشی بیشتر محتوا را بررسی می‌کنیم که دانستن آن می‌تواند تاثیر محتوای شما چندین برابر نماید:

۱انتخاب موضوع مناسب

قطعاً اگر موضوع مقاله شما به قدر کافی جذاب و کاربردی نباشد، مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. بهتر است قبل از نوشتن هر مقاله از علایق کاربران سایت خود بیشتر بدانید.

پیشنهاد می‌کنم ابتدا سری به سرچ کنسول وب‌سایت خود بزنید. این ابزار کمک می‌کند تا پر جستجو‌ترین عبارات وب‌سایت خود را ببنید. هر موضوعی که قصد دارید راجع به آن بنویسید را در گوگل سرچ کنید. در بخش زیر نتایج گوگل در Related Search به پیشنهادات گوگل هم توجه کنید.


۲درج عنوان جذاب

اگر مقاله‌ی شما ده‌ها بار در نتایج گوگل به کاربران نمایش داده شود اما دارای عنوان جذاب نباشد، کلیک زیادی دریافت نمی‌کند. عنوانی برای مقاله بنویسید که :

  • گویای محتوای مقاله باشد.
  • جذاب باشد و کاربر را به خواندن مقاله وادار کند.
  • طولانی یا خیلی کوتاه نباشد.

سعی کنید از کلمات سوالی مثل چرا، چطور، چگونه یا اعداد و یا عباراتی مثل بهترین، بیشترین و… در عنوان اصلی استفاده کنید.

۳متن مناسب مقاله

پیشنهاد می‌کنم به هیچ عنوان محتوای سایر وب‌سایت‌ها را کپی نکنید. برای کاربرانی که در یک حوزه‌‌ی مشخص مطالعه می‌کند بعد از مدتی به راحتی مقاله‌ی کپی قابل شناسایی است. همچنین محتوای کپی موجب جریمه‌ شدن سایت شما توسط الگوریتم‌های گوگل می‌شود!

از نظر کمیت مقاله سعی کنید زیر ۳۰۰ کلمه ننویسید.زیرا یک مقاله‌ی کوتاه حرف زیادی برای گفتن ندارد و موارد زیادی را بررسی نکرده است. معمولاً یک مقاله‌ی مناسب بیش از ۹۰۰ کلمه دارد.

مقاله‌ی شما باید دارای نکات دقیق، موثق و کاربردی باشد. وقتی می‌گوییم ۹۰۰ کلمه بنویسید منظورمان این نیست که فقط با کلمات بازی کنید. کاربر برای کسب اطلاعات مشخصی وارد این صفحه از وب‌سایت شده است.

۴نگارش صحیح محتوا

محتوا شما باید برای کاربران و موتورهای جستجو خوانا باشد. خوانایی مقاله وابسته به موارد زیر است:

  • محتوای شما باید دارای یک عنوان اصلی و چند زیر عنوان باشد.
  • کل محتوا دارای پاراگراف بندی مناسب باشد.
  • بعد از اتمام هر جمله، آن را با نقطه، علامت سوال یا تعجب ببندید.
  • از نظر املایی صحت کلماتی که شک دارید را بررسی کنید.
  • از نظر نگارشی تمام علائم نگارشی که به خواناشدن محتوا کمک می‌کند را رعایت کنید. مثل ویرگول، نیم‌فاصله و…

۵لینک سازی درون مقاله

زمانی که راجع به یک موضوع می‌نویسید سعی کنید از مسیر اصلی منحرف نشوید. برای مثال در این مقاله من از “نحوه مقاله نویسی برای سایت” می‌نویسم. زمانی که به بحث کپی کردن محتوا می‌رسم و بحث جریمه‌ی گوگل را مطرح می‌کنم کافیست لینک مقاله‌ی مرتبط به آن را برای علاقه‌مندان درج کنم. اینگونه از موضوع اصلی دور نمی‌شوم و همچنین گردش کاربر را در وب‌سایت افزایش می‌دهم.

لینک سازی داخلی یک نکته‌‌ی‌ مهم برای هر وب‌سایت است زیرا علاوه بر اینکه درک محتوا را برای موتورهای جستجو آسان می‌کند و در سئو مهم است، کاربران را با سایر مقالات سایت نیز آشنا می‌کند.

۶اطلاعات جانبی مقاله

مقالات شما باید دارای نام نویسنده، تاریخ انتشار، دسته‌بندی موضوعی باشند. بعضی از وب‌سایت‌ها آمار بازدید، تعداد لایک کاربران و مدت زمان لازم برای مطالعه را هم نمایش می‌دهند که این موضوع هم می‌تواند برای کاربران جالب باشد.

۷استفاده از تصاویر جذاب

همیشه نوشتن متن جواب نمی‌دهد. واقعاً مطالعه‌ی صدها کلمه پشت سرهم کاری خسته کننده است. سعی کنید در میان مقالات خود از تصاویر جذاب، مرتبط استفاده کنید.

می‌توانید مطالب مهم را در قالب یک اینفوگرافیک بیان کنید تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. همچنین به جهت حفظ سرعت وب‌سایت حتماً قبل از اضافه کردن تصاویر آنها را بهینه کنید.
۸سئو مقالات

سعی کنید مقاله‌ی خود را با اصول سئو در موتورهای جستجو بیشتر به نمایش بگذارید!
واقعیت این است که هیچ مقاله‌ای بی دلیل به صدر نتایج گوگل نرسیده است. راه مناسب برای اینکه مقاله‌ی خود را در نتایج گوگل به کاربران بیشتری معرفی کنید، سئو است.

امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.