امروزه درگاه‌ اینترنتی به انواع مختلفی تقسیم می‌گردد که از نظر کاربران یک سایت ، نوع آن زیاد مهم نمی‌باشد اما برای مدیران یک سایت از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. سیستم پرداخت آنلاین به صورت کلی به دو نوع زیر تقسیم می‌گردد.

1- درگاه پرداخت مستقیم

2- درگاه پرداخت واسط

هر دوی این درگاه‌ها با شبکه‌شتاب ارتباط مستقیم داشته و کاربران می‌توانند به ازای خدمات یا محصولی که شما ارائه می‌دهید ، پرداخت آن را انجام دهند.

حال در ادامه با توضیح انواع و نحوه دریافت درگاه بانکی برای سایت همراه ما باشید.

نحوه دریافت درگاه‌بانکی برای سایت

برای دریافت درگاه پرداخت آنلاین نیازی به رفتن به بانک نیست و باید درخواست خود را برای شرکت‌هایی که مسئول ارائه درگاه پرداخت‌اینترنتی هستند ، ارسال کنید. این کار توسط شرکت‌های واسطه که زیر نظر بانک‌ها فعالیت دارند انجام می‌گیرد.

روند به صورت کلی با درخواست و پر کردن فرم آن در سایت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت صورت خواهد گرفت و سایر روند و مراحل آن به شکلی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

همانطور که در مقدمه این مطلب به آن اشاره شد به طور کلی در حال حاضر دو نوع درگاه پرداخت آنلاین وجود دارد که مرسوم‌ترین حالت آن ، درگاه پرداخت مستقیم می‌باشد که دارای شرایط خاصی است که از جمله آن‌ها می‌توان به دارا بودن نماد اعتماد‌الکترونیک اشاره نمود. دومین حالت درگاه پرداخت واسط است که در این حالت پرداخت یک سری شرکت‌ها به عنوان واسطه عمل کرده و با فراهم کردن بستر پرداخت‌اینترنتی امکان پرداخت پول را به صورت آنلاین به سایت شما خواهند داد. اما تفاوتی که در درگاه پرداخت مستقیم و واسط وجود دارد این است که سیستم درگاه واسط نیازی به داشتن نماد اعتماد ندارید و جدا از آن باید مبلغی را به عنوان کارمزد به شرکت ارائه‌دهنده خدمات بدهید.

  1. درگاه پرداخت مستقیم

قبل از اینکه به توضیح مراحل دریافت درگاه پرداخت مستقیم بپردازیم چند نکته وجود دارد که باید به آن اشاره کرد که خالی از لطف نیست.

دریافت درگاه پرداخت مستقیم نیازمند دریافت نماد الکترونیکی یا همان Enamad  است که خود به تنهایی دارای مراحل زیاد و طولانی نیز می‌باشد. بنابراین اگر تراکنش سایت شما در مبالغ پایین انجام می‌پذیرد بهتر است از سیستم درگاه پرداخت واسط استفاده کنید تا درگیر مراحل طولانی نماد الکترونیک نشوید.به طور مثال فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی دارای تراکنش‌های بالای یک میلیارد تومان در روز هستند که باید دارای یک سیستم پرداخت مستقیم باشند تا بدون کارمزد و سریعاً سفارشات کاربران خود را محقق سازند.

نکته حائز اهمیت در سیستم پرداخت مستقیم ، واریز وجه به صورت خودکار به حساب شما در کمتر از 24 ساعت می‌باشد که این در نوع خود نیز می‌تواند برای سایت‌هایی با تراکش بالا بسیار مهم باشد.

البته دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به صورت کلی دارای مزیت‌های فراوانی از جمله اعتبار سایت است که اطمینان بیشتری را به کاربران نیز می‌دهد.

مراحل گرفتن درگاه پرداخت مستقیم

در حال حاضر درگاه پرداخت مستقیم معتبر بانک‌ها به شرح زیر است که با جستجو آنها در اینترنت می‌توانید سایت آنها را یافته و به مراحل دریافت درگاه اینترنتی بپردازید.

درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملت

درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملی

درگاه پرداخت اینترنتی آسان پرداخت

درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان

درگاه پرداخت اینترنتی بانک صادرات

درگاه پرداخت اینترنتی بانک پاسارگاد

درگاه پرداخت اینترنتی بانک پارسیان

با طی کردن مراحل و ارائه اطلاعات درگاه ، حال وقت آن است که بر اساس مستنداتی که برای هر درگاه پرداخت‌اینترنتی وجود دارد کارهای برنامه‌نویسی برای استفاده از درگاه را انجام دهید. از قبل امکان استفاده از این درگاه‌ها به صورت افزونه تهیه شده که برخی از آنها به صورت رایگان و برخی به صورت تجاری یافت می‌شوند.

با نصب هر یک از افزونه‌های ارائه شده برای پرداخت الکترونیک ، اطلاعات دریافتی مانند شماره ترمینال و … را در افزونه وارد کرده تا به سیستم پرداخت آنلاین متصل شوید.

  1. درگاه پرداخت واسط

این نوع درگاه‌ها به صورت یک واسطه یا یک شرکت ثالث عمل می‌کنند. سیستم انجام کار در درگاه پرداخت واسط به این صورت است که این شرکت‌ها از چند بانک مختلف به همان روش اول اقدام به اخذ درگاه پرداخت‌مستقیم کرده‌اند. حال شما می‌توانید از درگاه پرداختی که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند ، استفاده کرده و هزینه‌های خود را دریافت کنید. هزینه‌های واریزی پس از تسویه حساب از سوی بانک به حساب این شرکت‌ها واریز شده و بعد از به حد نصاب رسیدن مبلغ با ارسال درخواست تسویه مقدار پولی که در حساب کاربری خودتان به صورت موجودی قرار دارد را به حساب شما واریز خواهند کرد.

برای استفاده از درگاه پرداخت واسط نیازی به تهیه نماد اعتماد الکترونیک ندارید و تنها کافیست وارد یکی از این سایت‌ها شده و بعد از ثبت نام در سایت، اسکن کارت ملی و اسکن شناسنامه که برای احراز هویت از شما می‌گردد را ارسال کنید. پس از ثبت و ارسال مدارک باید کمی صبر کنید که اطلاعات هویتی شما تایید شده و اقدام به ثبت آدرس سایت برای فعال کردن درگاه را دریافت کنید.

با ارسال این درخواست درگاه برای دامنه سایت پس از تایید شدن دامنه یک API  در اختیار شما قرار می‌دهد که از این API  می‌توانید برای استفاده از پرداخت آنلاین در سایت خود استفاده کنید.

در مرحله بعد هم با اعلام شماره کارت، شماره حساب، شماره شبا و سایر اطلاعاتی که برای حساب مقصد جهت واریز وجه لازم است را ارسال کرده تا هر زمان که موجودی حساب شما در این سایت‌ها به حد نصاب رسید، درخواست وجه نمایید و هزینه واریزی که مشتریان به شما پرداخت کرده‌اند را دریافت کنید.

در این مطلب به صورت کلی به توضیح مراحل و نحوه دریافت درگاه بانکی برای سایت به دو شکل مستقیم و واسط پرداخته شد و مزایای هر یک از آنها به صورت کلی بیان گردید.حال نسبت به سیستم و کسب و کار آنلاین شما ، می‌توانید تصمیم به دریافت هر یک از آن‌ها گرفته و نسبت به آن اقدام نمایید.